FA Cup Q1 Rd Bite-size Review

First time in 2nd Qualifying Round ever

Pontefract Collieries (24th campaign)

Chichester City (18th campaign since merging with Portfield)

Abbey Rangers (4th campaign)

Biggleswade, Stockton Town (3rd campaign)

Balham, Ossett United (2nd campaign)

 

Equalling best run to 2nd Qualifying Round

Walthamstow (5th time in 25th campaign)

Deeping Rangers (4th time in 18th campaign)

Kings Langley (4th time in 10th campaign)

Colne (3rd time in 18th campaign)

Loughborough Dynamo (3rd time in 15 campaigns)

Kidlington (3rd time in 14 campaigns)

Bowers and Pitsea (2nd time in 16th campaign)

Irlam (2nd time in 7th campaign)

 

First time in 2nd Qualifying Round in a while

52 years – Portland United (11 campaigns)

21 years – Basildon United (14 campaigns)

12 years – Soham Town Rangers

8 years – Loughborough Dynamo

7 years – Badshot Lea, Cray Wanderers, Maldon and Tiptree

6 years – Chertsey Town, Ramsbottom United

 

 

Into 2nd Qualifying Round and long time since last KO before Q2 Rd

Gainsborough Trinity (26 years)

Weston-super-Mare (18 years)

Margate (10 years)

Poole Town, Stourbridge (7 years)

FC United of Manchester (6 years)

Bognor Regis Town, Merthyr Town, Truro City (5 years)

 

Never KO as early as 1st Qualifying Round (Min 3 campaigns)

Hayes and Yeading United (13 campaigns)

Salisbury (4 campaigns)

 

First time knocked out as early as 1st Qualifying Rd ever (Min 3 campaigns)

Nuneaton Borough (12th campaign)

 

First time Knocked Out as before 2nd Qualifying Rd for a while

10 years – Whitehawk

8 years – Gosport Borough

6 years – Leiston

5 years – Hanwell Town

 

Consecutive 1st Qualifying Rd Kos

4 – Romford

3 – Berkhamsted, Merstham, Sevenoaks Town, Takeley, Wisbech Town

 

Knocked Out in 1st Qualifying Round but Set Best Run

Shepton Mallet (16th campaign)

Rothwell Corinthians, Sutton Common Rovers (10th campaign)

Bedfont Sports (9th campaign)

Heather St Johns (7th campaign)

Bromsgrove Sporting (6th campaign)

Longlevens (4th campaign)

Sheppey United (4th campaign since re-forming)

Charnock Richard, Hythe and Dibden, Lichfield City, Little Common, Whitchurch Alport, Widnes (3rd campaign)

Lutterworth Town (2nd campaign)

Exmouth Town (2nd campaign since re-forming)

AFC Varndeanians, Sutton Athletic (debut campaign)

 

Knocked Out in 1st Qualifying Round but Equalled Best Run

London Colney (9th time in 24 campaigns)

Horley Town (6th time in 18 campaigns)

Takeley (3rd time in 10th campaign)

Ashford United (3rd time in 8th campaign)

Westfield (2nd time in 17th campaign)

Spelthorne Sports (2nd time in 5th campaign)

 

Avenged Previous FA Cup Defeat

Hartley Wintney 3-0 Spelthorne Sports

Trafford 3-0 Bamber Bridge

Bridgwater Town 1-3 Bristol Manor Farm

Cinderford Town 5-3 Bideford

Replays

Redditch United 1-3 Sutton Coldifeld Town

Needham Market 2-1 Dereham Town

Colne 1-0 South Shields

 

Biggest Wins of the 1st Qualifying Rd

Halesowen Town 7-1 Lichfield City (Record Defeat)

Hornchurch 6-0 Kempston Rovers (joint Record Win)

Mangotsfield United 0-5 Blackfield and Langley (joint Record Win and Record Defeat)

Royston Town 7-2 Rothwell Corinthians (Record Win)

Stratford Town 6-1 Boldmere St Michaels

Harrow Borough 5-0 Binfield (Record Defeat)

Maltby Main 1-5 Ramsbottom United

Charnock Richard 0-4 Irlam (Record Win and Record Defeat)

Romulus 0-4 Buxton (Record Defeat)

Whitstable Town 0-4 Folkestone Invicta

Widnes 0-4 Whitby Town

Ware 5-1 Leiston

Barton Rovers 4-0 Romford

Corinthian-Casuals 4-0 Sevenoaks Town (Record Defeat)

Replays

Ossett United 6-0 Thornaby (Record Win and Record Defeat)

Sunderland Ryhope Community Association 0-5 Dunston (joint Record Defeat)

City of Liverpool 0-4 Warrington Town (joint Record Defeat)

Arundel 0-4 Ramsgate

 

Cupsets

Ware (4) 5-1 Leiston (3)

Aylesbury United (4) 0-3 Walthamstow (5)

Trafford (4) 3-0 Bamber Bridge (3)

South Park (4) 1-3 Badshot Lea (5)

Stalybridge Celtic (3) 0-2 Marine (4)

1874 Northwich (5) 2-0 Pickering Town (4)

Whitehawk (4) 0-1 Abbey Rangers (5)

Belper Town (4) 1-0 Alvechurch (3)

Cirencester Town (4) 1-0 Gosport Borough (3)

Whyteleafe (4) 1-0 Merstham (3)

Replays

Redditch United (1) 1-3 Sutton Coldfield Town (4)

AFC Sudbury (4) 2-3 Deeping Rangers (5)

Colne (4) 1-0 South Shields (3)

 

Hat-tricks and more

3 – Brandon Adams (Royston Town)

3 – Che Krabbendum (Staines Town) – second successive hat-trick

3 – Dan Sullivan (Taunton Town)

3 – Kieran Wells (Hednesford Town)

3 – Montel Gibson (Halesowen Town)

3 – Nabil Shariff (Stratford Town)

Replays

4 – Tom Greaves (Ossett United)

4 – Cedwyn Scott (Dunston)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s